Przeskocz do treści

Zielony jęczmień – zdrowotne i odchudzające właściwości

Zielony jęczmień stał się ostatnio bardzo popularny, ponieważ zyskał on miano suplementu, który wspomaga proces zrzucania zbędnych kilogramów. Z tego też względu zaczęły po niego sięgać nie tylko osoby odchudzające się, ale również te dbające o swoje zdrowie.

Przeczytałam ostatnio na blogu mojej koleżanki - http://dieta-nykuk.pl/zielony-mlody-jeczmien/ o tym cudownym wspomagaczu na zdrowie oraz odchudzanie, i pomyślałam, że też coś na jego temat skubnę na swojej stronie 🙂 Tak więc zapraszam do czytania:

Zielony jęczmień to bardzo dobre źródło witamin i składników odżywczych takich jak beta-karoten oraz błonnik, który przyspieszając przemianę materii, usuwa z organizmu toksyny. Jakie właściwości zdrowotne wykazuje zielony jęczmień i czy faktycznie jego spożycie wpływa korzystnie na proces odchudzania?

Zielony jęczmień – witaminy i minerały

Zielony młody jęczmieńZielony jęczmień to prawdziwe bogactwo witamin i minerałów, które niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jakie składniki odżywcze zawarte są w tej roślinie?

Przede wszystkim witaminy z grupy B, wapń, żelazo, cynk, magnez, a także cenne zarówno dla zdrowia, jak i dla urody antyoksydanty, czyli witaminy C, E oraz beta-karoten. W zielonym jęczmieniu znajdują się ponadto spore ilości błonnika pokarmowego, który usuwa z organizmu zbędne produkty przemiany materii.

Zielony jęczmień – zdrowotne właściwości

Ta niepozornie wyglądająca roślinka wykazuje wiele cennych dla zdrowia właściwości, wśród których można wymienić przede wszystkim działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, a także przeciwnowotworowe. Zielony jęczmień łagodzi bóle stawów i żołądka, a także wspomaga leczenie trądziku, cukrzycy, chorób serca i owrzodzeń.

Dzięki sporej ilości chlorofilu, który wpływa na odkwaszenie organizmu, można w bardzo prosty sposób zapewnić sobie kwasowo-zasadową równowagę, co dla organizmu ma niezwykle istotne znaczenie. W roślinie tej znajduje się ponadto błonnik pełniący funkcję wymiatacza z organizmu zbędnych produktów przemiany materii, dzięki czemu spożywając zielony jęczmień, można przyspieszyć metabolizm, usprawniając pracę układu pokarmowego.

Z tego też względu po produkt ten sięgają osoby, które chciałyby zrzucić zbędne kilogramy, jednak czy roślina ta faktycznie może przyczynić się do zmniejszenia wagi?

Zielony jęczmień a odchudzanie

Jak zostało już wcześniej wspomniane zielony jęczmień to bogate źródło błonnika zarówno tego rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego. Ten pierwszy odpowiada za zwiększenie uczucia sytości, natomiast ten drugi pobudza pracę jelit, zapobiegając tym samym zaparciom, które w trakcie procesu odchudzania bardzo często się pojawiają.

Wielu ekspertów uważa, iż regularne spożywanie pędów z zielonego jęczmienia powoduje zmniejszenie całkowitej masy ciała o kilka procent, co zostało nawet potwierdzone kilkoma eksperymentami.

Oczywiście stosowanie tego suplementu jest jak najbardziej wskazane, jednak należy pamiętać o tym, iż preparaty z zielonym jęczmieniem to jedynie środki wspomagające odchudzanie, które niestety nie zastąpią odpowiedniej diety, a także aktywności fizycznej.

Proszek z jęczmienia czy tabletki?

Obecnie w sklepach można zakupić zarówno sproszkowany zielony jęczmień, jak i preparat w postaci tabletek. Jakie są jednak między nimi różnice?

W celu uzyskania proszku producenci korzystają z nieco droższych technologi, zużywając w tym celu dosyć dużą ilość młodego jęczmienia, przez co jest on dosyć drogi. Jeśli chodzi natomiast o tabletki, to są one dużo tańsze od proszku, jednak do ich produkcji wykorzystuje się mniejszą ilość jęczmienia, przez co są mniej skuteczne w działaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *